Թաղման բյուրոյի տնօրենի ու նրա տիկնոջ «բիզնեսի» վերջը 11/28/2012   11:30  |  Միջազգային լրահոս
Կրասնոդարի երկրամասում մեղադրանք է առաջադրվել մունիցիպալ թաղման բյուրոյի տնօրենին, ով խոշոր չափի վնասաբերություն ունեցող պայմանագիր է կնքել իր կնոջ ֆիրմայի հետ, հաղորդում է Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի մամլո ծառայությունը:
Քննական վարկածով՝ տնօրենը 2007-2011թթ. գույքի վարձույթի պայմանագիր է կնքել թաղման ծառայություններ մատուցող քաղաքային հաստատություններից մեկի հետ, որի հիմնադիրներից մեկը եղել է նրա քաղաքացիական կինը:
Ընդ որում՝ վարձակալությամբ գույքի տրամադրումը այդ հաստատությանը քաղաքային համապատասխան ծառայությանը թույլ չի տվել լիարժեք իրականացնել իր գործունեությունը: Դրա հետևանքով մունիցիպալ թաղման բյուրոն ստիպված է եղել 2008-2010թթ. այդ նույն կազմակերպությունից ձեռք բերել համապատասխան ապրանքներ և պատվիրել վճարովի ծառայություններ, այդ թվում նաև թաղման արարողությունների համար նախատեսված զանազան իրեր՝ 127 մլն ռուբլի ընդհանուր արժեքով:
Արդյունքում Կրասնոդարի քաղաքային հողերի և մունիցիպալ սեփականության դեպարտամենտին, որպես հիմնադրի, պատճառվել է որոշակի վնաս: Բացի այդ, դա քաղաքում զգալիորեն բարձրացրել է մունիցիպալ թաղման բյուրոյի կողմից առաջրկվող սգո արարողակարգային իրերի վարձակալության գինը:

“Кончина” супружеского похоронного бизнеса 11/28/2012   11:30  |  Международные новости
“В  Краснодарской  области  выдвинуто  обвинение  директору  муниципального  похоронного  бюро,  который  заключил  априори  невыгодный  контракт  с  фирмой,  владельцем  которой  является  его  супруга”, - сообщает  пресс-служба  Следственного  комитета  России.
Согласно  следственной  версии,  директор  в  2007-2011  гг.  заключил  договор  об  аренде  имущества  с  одним  из  городских  служб,  занимающейся  предоставлением  похоронных  услуг,  одним  из  основателей  которых  является  его  гражданская  супруга.
Предоставление  имущества  под  аренду  данному  учреждению  препятствовало  полноценной  деятельности  соответствующей  городской  службы,  вследствие  чего  муниципальное  похоронное  бюро  было  вынуждено  в  2008-2010  гг.  приобрести  у  этой  же  организации  соответствующие  предметы  и  заказать  платные  услуги  по  организации  траурного  ритуала,  в  том  числе  и  различные  вещи,  предназначающиеся  для  похорон,  стоимость  которых  составила  порядка  127  млн.  рублей.
В  результате  Краснодарскому  департаменту  муниципальной  собственности  и  земельных  ресурсов  как  основателю  был  причинен  определенный  вред.  Кроме  того,  это  ощутимо  повлияло  на  рост  цен  на  аренду  предметов  похоронного  ритуала,  предлагаемых  муниципальным  похоронным  бюро.