2011թ. ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել շուրջ 2000 լիբանանահայ 11/28/2012 12:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ երեկոյան Բեյրութում Լիբանանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է լիբանանահայերի կողմից ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու գործընթացին:
Այդ առիթով նա, մասնավորապես նշել է. «Պետք է ուրախությամբ նշեմ, որ լիբանանահայերի շրջանում նկատվում է Հայրենիքի հանդեպ հետաքրքրության, վստահության աճ, որն արտահայտվում է նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու համար դիմումների աճով:
Եթե 2010 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել ընդամենը 200-ից ավելի լիբանանահայ, ապա 2011թ. այդ թիվը գրեթե տասնապատկվել է, և այդ միտումը շարունակվում է առ այսօր: Իհարկե, հասկանալի է, որ Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալը Հայաստանում մշտական բնակություն հաստատելը չէ. հայկական անձնագիրն ուղղակի իրավական կապն է պետության հետ: Անձնագիր, որը թե՛ իրավունքներ է ընձեռում և թե՛ պատասխանատվություն սահմանում»:

В 2011г. около 2000 ливанских армян получили гражданство Армении 11/28/2012   12:27  |  Лента новостей
Вчера  вечером в Бейруте в ходе встречи с представителями ливанской общины президент Серж Саргсян затронул вопрос касательно получения армянского гражданства ливанскими  армянами.
По  этому  поводу  он,  в  частности,  отметил:
“Должен  с  радостью  заметить,  что  ливанские  армяне  проявляют  интерес  к  Родине,  выросло  доверие,  которое  выражается  в  увеличении  количества  заявлений  с  целью  получения  гражданства  Армении. Если  в  2010г.  гражданство  РА  получили  не  многим  более  200  ливанских  армян,  то  в  2011г.  это  число  почти  удесятерилось,  и  эта  тенденция  наблюдается  и  по  сей  день.  Конечно,  понятно,  что,  получение  армянского  гражданства  не  есть  еще  подтверждение  постоянного  проживания  в  Армении.  Наличие  армянского  паспорта  –  всего  лишь  свидетельство  о  юридической  связи  с  государством:  паспорт,  который  наделяет  как  правами,  так  и  ответственностью”.