«Դեղերի մասին» օրենքը չի կարգավորում կենսահավելումների շրջանառությունը 11/28/2012 11:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի կողմից վերջին տարիներին հայտնաբերված կեղծման դեպքերը հիմնականում վերաբերում են կենսաակտիվ հավելումներին: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԱՆ դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի փոխտնօրեն Լիլիթ Ղազարյանը:
Միայն 2010-2012 թթ. կենտրոնը հայտնաբերել է կեղծված կենսաակտիվ վեց հավելում, որոնց բաղադրության մեջ եղել է չհայտարարագրված տադաֆիլ դեղանյութ՝ տարբեր չափաքանակների:
Լիլիթ Ղազարյանի խոսքով՝ կենսաակտիվ հավելում արտադրողները տարբեր քիմիական նյութեր ավելացնելու ճանապարհով փորձում են գրավել սպառողին՝ դրանք գովազդելով որպես բուժամիջոց: «Մինչդեռ կենսաակտիվ հավելումները ստեղծված են ոչ բուժական նպատակներով: Դրանք կարող են նպաստել բուժմանը, բայց ոչ թե բուժել: Արտադրողները թյուրիմացության մեջ պահում սպառողին»,- նշեց Լ. Ղազարյանը:
Կենսաակտիվ հավելումներն անարգել ներկրվում են Հայաստան, քանի որ դրանց շրջանառությունը կարգավորված չէ «Դեղերի մասին» գործող օրենքով:
Ոլորտի պատասխանատուները մխիթարում էին, որ կենսաակտիվ հավելումների շրջանառության կարգավորումն ընդգրկված է «Դեղերի մասին» նոր օրենքի նախագծում։ Սակայն պարզվում է՝ նոր օրենքը ևս չի կարգավորելու այս խնդիրը: «Կենսաակտիվ հավելումների մասին» առանձին օրենք է մշակվում:
«Բոլոր երկրներում դեղերի և կենսահավելումների մասին օրենքներն առանձնացված են: Նույն օրենքի շրջանակներում դրանց մեկտեղումը ճիշտ չէ ոչ մի առումով: Այդ պատճառով Հայաստանում ևս մշակվում է առանձին օրենք»,- նշեց Լ. Ղազարյանը:
Նոր օրենքի համաձայն՝ արտադրանքը մինչև շուկա մտնելը ենթարկվելու է փորձաքննության: «Սննդային հավելում արտադրողը համապատասխան փաստաթղթեր պետք է ներկայացնի և դրանց փորձաքննությունից հետո միայն հավելումը կգրանցվի: Եթե հավելումների մեջ հայտնաբերվեն քիմիական նյութեր՝ դրանք չեն գրանցվի:
Լ. Ղազարյանի խոսքով՝ օրենքը վերահսկողություն է սահմանելու և արտադրության, և ներմուծման, և շրջանառության առումով: Սահմանվելու են նաև համապատասխան պատժամիջոցներ: Օրենքին կից ներկայացվելու է նաև Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում և ՀՀ քրեական օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունների փաթեթ:
Կառավարության որոշմամբ ժամանակացույց է սահմանված. 2013-ի սկզբին օրենքը պետք է ներկայացվի կառավարության քննարկմանը:

Закон “O лекарствах” не регулирует рынок БАД-ов 11/28/2012   11:33  |  Лента новостей
В  последние  годы  выявленные  Центром  экспертизы  лекарственных  средств  и  медицинской  техники  случаи  фальсификации  лекарств  касаются,  в  основном,  биоактивных  добавок.  Об  этом  в  беседе  с  корреспондентом    «Pastinfo.am»  отметил  заместитель  директора  Центра  экспертизы  лекарственных  средств  и  медицинской техники Минюста РА Лилит  Казарян.
Только  в  2010-2012гг.  Центр  выявил  6  БАД-ов,  в  составе  которых  наличествовало  недекларированное  фармацевтическое  вещество  -  тадафил  различной  дозировки.
По  словам  Лилит  Казарян,  производители  БАД-ов  путем  “добавления”  всевозможных  химических  веществ  пытаются  привлечь  потребителей,  рекламируя  БАД--ы  как  лечебное  средство.
“БАД-ы  безпрепятственно  завозятся  в  Армению,  поскольку  их  оборот  не  отрегулирован  законом  “О  лекарствах  ”.Ответственные  за  этот  сегмент  рынка  утешали  нас  тем,  что  вопрос  о  регулировании  оборота  биологически  активных  добавок  включен  в  проект  нового  закона  “О  лекарствах”.  Однако,  как  выяснилось,  новый  закон  тоже  не  решит  этот  вопрос. Разрабатывается  отдельный  закон  “О  биоактивных  добавках".  Во  всех  странах  законы  о  лекарственных  средствах  и  биоактивных  добавках  –  отдельно  взятые  законы.  Не  следует  ни  при  каких  обстоятельствах  рассматривать  их  в  рамках  одного и того  же.  По  этой  причине  в  Армении  тоже  разрабатывается  отдельный  закон”,-  отметила  Л.  Казарян.
Согласно  новому  закону,  продукт  прежде  чем  попасть  на  рынок,  пройдет  экспертизу.  Производитель  БАД-ов  должен  представить  соответствующие  документы  и  только  после  прохождения  экспертизы  биологически  активная  добавка  будет  зарегистрирована.  В  случае,  если  в  БАД-е  будет  обнаружено  вещество  химического  происхождения,  она  не  будет  зарегистрирована.
По  словам  Л.  Казарян,  по  закону  будет  установлен  контроль  как  за  производством,  так  и  за  импортом,  а  также  за  их  оборотом.  Будут  также  предусмотрены  соответствующие  санкции.  К  закону  будет  представлен  также  пакет  предлагаемых  изменений  об  административных  правонарушениях,  а  также  поправок  в  уголовный  кодекс  РА.
По  решению  Правительства  на  это  отводится  определенный  срок:  в  начале  2013г.  законопроект  должен  быть  представлен  на  рассмотрение  Правительства.