Եհովականների հերթական հայցն ընդդեմ Հայաստանի 11/27/2012   13:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նոյեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը` ի թիվս 22 դատական գործերի, վճիռ կկայացնի Խաչատրյանը և այլոք ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության գործով:
Ըստ ՄԻԵԴ-ի պաշտոնական կայքէջի, դիմումատուները Հայաստանի 19 քաղաքացիներ են, ովքեր «Եհովայի վկա» կազմակերպության անդամներ են: Նրանք, իշխանություններին ուղղված դիմումի համաձայն, 2004 թ.-ից գործող այլընտրանքային ծառայության մասին օրենքով սահմանված կարգով, կրոնական հողի հիման վրա, զինվորական ծառայության փոխարեն անցել են այլընտրանքային ծառայության հիվանդանոցներում, դիսպանսերներում: 2005թ.-ի մայիսին և հունիսին նրանք տեղեկացրել են համապատասխան կառույցներին որ, քանի որ այլընտրանքային ծառայությունն եղել է բանակի վերահսկողության տակ,  նրանք չեն շարունակում ծառայել և լքել են իրենց ծառայության վայրերը:
Նրանց դեմ հարուցվել է քրեական գործ` ծառայության հաստատություններն ինքնակամ լքելու համար: Մի քանի ամիս կալանքի տակ գտվելուց հետո գործը կարճվել է: Նրանք բողոքարկում են ձեռբակալության մասին որոշումը, որով խախտվել է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ազատության և անձեռնմխելիության իրավունքը, ինչպես նաև 5-րդ մասով սահմանված` անօրինական կալանքի համար փոխհատուցման իրավունքը:

Очередной иск свидетелей Иеговы против Армении 11/27/2012   13:12  |  Актуальная тема
27  ноября  европейский  суд  по  правам  человека  в  числе  22-х  судебных  дел,  вынесет  приговор  по  делу  Хачатрян  и  другие  против  Республики  Армения.
Согласно  данным  официального  сайта  Европейского  суда  по  правам  человека,  заявители  –  19  граждан  Армении,  которые  являются  членами  организации  “Свидетели  Иеговы”.  Согласно  заявлению,  направленному  властям,  в  соответствии  с  законом  “Об  альтернативной  службе”,  действующим  с  2004-го  года,  свидетели  Иеговы  по  религиозным  соображениям службе  в  армии  предпочли  альтернативную  службу  в  госпиталях  и  диспансерах.  В  мае  и  июне  2005-го  года  они  оповестили  соответствующие  структуры  о  том,  что  с  учетом  того,  что  альтернативная  служба  была  подконтрольна  армии,  они  не  будут  продолжать  служить  и  самовольно  покинули  свои  места  службы.
После  нахождения  в  течение  нескольких  месяцев  под  стражей,  в  отношении  них  было  возбуждено  уголовное  дело  за  самовольное  оставление  службы,  которое  в  дальнейшем  было  приостановлено.  Они  оспаривают  решение  об  аресте,  которым  было  нарушено  право  на  свободу  и  неприкосновенность,  предусмотренное  ч.1  статьи  5  Европейской  конвенции  по  защите  прав  человека  и  основных  свобод,  а  также  предусмотренное  ч.5  право  на  возмещение  за  незаконный  арест.
Заявители  жалуются  на  то,  что  их  иск  о  возмещении  ущерба  за  незаконный  арест  был  отклонен.