ՄԻԵԴ-ի դատավորը պետք է մաքուր կենսագրություն ունենա 11/23/2012 12:40 | ԸՍՏ ՕՐԵՆՔԻ
- Նրանց ընտրվելու հարցը կարգավորվում է պետության կողմից: Պետությունը ներկայացնում է իր թեկնածուներին՝ 3 թեկնածու, և Խորհրդարանական վեհաժողովը, այսինքն՝ Եվրոպայի խորհրդի ամենաբարձր մարմինը, ընտրում է դատավոր:
Մի ժամանակ կար պահանջ, որ թեկնածուն անպայման պետք է դատավոր աշխատած լինի, բայց մենք այժմ ունենք դեպք, երբ ոչ դատավորն է ընտրվել: Օրինակ՝ Ուկրաինայի կողմից քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչն է ընտրվել, և դա շատ ավելի լավ է, որովհետև այնտեղ նոր խոսք, նոր մթնոլորտ է ստեղծվում: Հակառակ դեպքում շատ ֆորմալ է դառնում այդ մթնոլորտը:
Դատավորն ընտրվում է այժմ արդեն 9 տարով և վերընտրվելու իրավունք չունի: Պետք է առնվազն անգլերեն կամ ֆրանսերեն իմանա, որովհետև աշխատանքային լեզուները սրանք են: Դրանից բացի, պետք է մաքուր կենսագրություն ունենա, այսինքն՝ վարկաբեկված չլինի կենսագրությունը:

Судья Европейского суда по правам человека должен иметь незапятнанную репутацию 11/23/2012   12:40  |  По закону
По каким критериям отбирают судей Европейского суда по правам человека?
- Вопрос их избрания регулируется государством. Государство представляет своих кандидатов: их трое, и Парламентская ассамблея, а именно Верховный орган Совета Европы, избирает судью.
Одно время существовало требование, согласно которому кандидат должен был иметь опыт судейской работы, но у нас зафиксирован случай, когда был избран не судья. Например, был избран представитель гражданского общества от Украины, и это хороший прецедент, поскольку благодаря этому создастся менее формальная обстановка.
Судья избирается сроком на 9 лет и не имеет права переизбираться. Он должен, по крайней мере, владеть английским, либо французским языками, так как последние являются рабочими языками. Кроме того, у него должно быть хорошие реноме и  незапятнанная репутация.