Համեմատելի հանգամանքներում հարկման օբյեկտ ընդունվող մեծությունը 11/21/2012   13:38  |  Վերլուծություններ
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Արաբկիրի հարկային տեսչությունը ընդդեմ «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերության ներկայացրել է դատական հայց, խնդրելով, որ, ըստ համապատասխան ակտի վերջինիցս գանձվի 117.781.795 դրամ:
ՀՀ վարչական դատարանը արձակում է այդ գումարը վճարելու կարգադրություն: Բայց պատասխանող կողմը ներկայացնում է հակընդդեմ հայց՝ ՊԵԿ-ի վարչական ակտը անվավեր ճանաչելու կամ փոփոխելու վերաբերյալ, որի արդյունքում դատարանում հանդես են գալիս նոր հանգամանքներ:
Այս պատմությունն սկսվում է այն պահից, երբ «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերությունը իրացնում է Երևանի գրեթե կենտրոնում, միմյանց հարևան հասցեներում գտնվող 2 անշարժ գույք` վարչական շենքերով, պահեստամասերով, ջրամղիչ կայանով ու հողամասերով: Առևտրային գործարքն, անշուշտ, տեղի է ունենում: Սակայն, բանն այն է, որ դրան անմիջապես հաջորդում է ԿԱ ՊԵԿ նախագահի կողմից «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերությունում բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների և հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող օրենսդրության առանձին պահանջների կատարման ճշտությունը ստուգելու հանձնարարագիրը։
Իրոք, պարզվում է, որ ընկերությունը անշարժ գույքը վաճառելու համար իր իսկ կողմից նշանակված գների մասին հարկային մարմիններին տեղեկություն չի ներկայացրել: Անշարժ գույքի առևտրի այս անհայտ մասը պարզելու նպատակով հարկային տեսչությունը հարցում է կատարում գնահատող մի շարք ընկերությունների, որոնք խորհրդատվական կարգով տրամադրում են «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերության կողմից վաճառված անշարժ գույքի իրական արժեքի մասին տեղեկատվություն: Համաձայն այդ տեղեկատվության ընկերությունն առք ու վաճառքի փաստաթղթերում մի քանի անգամ ավելի պակաս գներ է ներկայացրել վաճառված անշարժ գույքի վերաբերյալ, քան դրանց իրական շուկայական արժեքն է:
Հիմք ընդունելով երրորդ անձանցից ստացված այդ տեղեկությունը, ղեկավարվելով համապատասխան իրավական փաստաթղթերով և համաձայն սահմանված կարգի` հարկային մարմինն ինքնուրույն է հաշվարկում «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերության հարկային պարտավորությունները: Դրա արդյունքում ստացվում է մի թվաբանություն, որի համաձայն էլ ընկերությանն առաջադրվել է վճարել 117.701.795 ՀՀ դրամի շահութահարկի և ԱԱՀ-ի գումար։
Իսկ հակընդդեմ հայցում «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերությունը նշում է, որ տեսչությունը որևէ գրավոր ապացույց չունի, որով կհաստատի գույքի գնահատման փաստաթուղթ պահանջելու հանգամանքը:
Սրան ի պատասխան դատարանն արձանագրում է, որ «եթե ստուգումն իրականացնող մարմինը, ըստ ընկերության, չի պահանջել փաստաթղթեր, տվյալներ, տեղեկություններ, ապա հարց է ծագում, թե ինչպես է հարկային մարմինն ստուգման ենթարկել ընկերության հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերը և հայտնաբերել ակտում արձանագրված խախտումները»։ Միաժամանակ դատարանն արձանագրում է, որ «Ընկերության տնօրենը հենց ստուգման ընթացքում չի ներկայացրել խորհրդի որոշումը», քանի որ դա ակնհայտ է` «այն ստուգման պահին առկա չէր...»:
Բացի այդ, դատարանն արձանագրում է, որ ամենայն հավանականությամբ գույքն օտարվել է ավելի բարձր գներով, սակայն հարկային պարտավորություններից խուսափելու նպատակով պայմանագրերում, ինչպես նաև հարկային տեսչություն ներկայացված հաշվարկներում և հաշվետվություններում ընկերությունը նշել է այլ գին, որն էականորեն տարբերվում է գույքի իրական արժեքից։
Դատարանը հիշատակում է նաև «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքի մի շարք հոդվածներ: Օրինակ, այդ իրավական փաստաթղթի 22-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարկերը ճիշտ հաշվարկելու, ժամանակին վճարելու և հարկային օրենսդրության մյուս պահանջները պահպանելու պատասխանատվությունը կրում են հարկ վճարողները:
Բացի այդ, հիշատակում են նույն օրենսգրքի նաև այն հոդվածները, որոնք սահմանում են «օրենքով նախատեսված կարգով երրորդ անձանցից ստացված տեղեկությունների հիման վրա հաշվարկված իրացման փաստացի գների և հարկ վճարողի կողմից հարկային մարմիններին ներկայացված հաշվետվությունների համապատասխան տվյալների միջև 20 և ավելի տոկոսի տարբերությունը»։ Նման տարբերությունները օրենքը դիտարկում է որպես էական իրավական շեղում, որը և արձանագրվում է այս գործի վարույթում: Այդ մասով դատարանն արձանագրում է, որ «Տվյալ դեպքում նշված շեղումն առկա է»։
Անշուշտ, արձանագրվում է նաև այն հանգամանքը, որ, եթե անշարժ գույքը օտարվում է իրական գնից ցածր արժեքով, ապա դա սեփականատիրոջ իրավունքն է, քանի որ նա կաշկանդված չէ «գույքն իր հայեցողությամբ որոշված գնով օտարելու հարցում»։ Սակայն, դատարանը միաժամանակ նշում է, որ նման օբյեկտների առք ու վաճառքի կամ այլ գործարքների դեպքում հարկային պարտավորվածությունները կատարվում են ընդունելով «համեմատելի հանգամանքներում նույնանման գործարքների համար սովորաբար որպես հարկման օբյեկտ ընդունվող մեծությունը»։
Այս և իրավական մի շարք այլ հիմնավորումների հիման վրա, որոնց մեջ հիշատակելի են նաև ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից 30.11.2006 թվականի համապատասխան նախադեպային որոշումներում արտահայտած իրավական հիմնավորումները, դատարանը նաև արձանագրում է, որ «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերության կողմից ներկայացված հակընդդեմ հայցը և պահանջն ակնհայտ անհիմն է։
Բայց, միաժամանակ, դատարանը նշում է, որ հարկային պարտավորությունների մասով հայցվոր կողմը հավատարիմ է մնացել օրենսդրության պահանջներին և շահութահարկի գծով «որևէ խախտում թույլ չի տրվել»: Իսկ ինչ վերաբերում է ավելացված արժեքի հարկատեսակին, ապա «Տեսչությունն ընկերության նկատմամբ թույլ է տվել օրենսդրական դրույթների խախտումներ և անհիմն հաշվարկել է լրացուցիչ ոչ օրինական հարկային պարտավորություն...»: Այսպես, «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքի ուժով գույքի շուկայական արժեքի սահմանումը պատկանում է ընկերության խորհրդի իրավասությանը և տեսչությունն ընկերության նկատմամբ թույլ է տվել օրենսդրական դրույթների խախտումներ և անհիմն հաշվարկել է լրացուցիչ ոչ օրինական հարկային պարտավորություն։
Դատարանը, քննության ընթացքում լսելով կողմերի ներկայացուցիչներին, «գործում եղած ապացույցների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտության արդյունքում» հանգում է այն մտքին, որ հայցը և հակընդդեմ հայցը ենթակա են բավարարման մասնակի: Միաժամանակ արձանագրվում է, որ «Սույն վեճի լուծման համար անհրաժեշտ է պարզել, թե արդյոք հաշվապահական հաշվետվությունները, հաշվարկները, հայտարարագրերը և հարկային օրենսդրությամբ նախատեսված այլ փաստաթղթերն ու տեղեկությունները կազմվել կամ վարվել են սխալ» և «արդյոք թաքցվել կամ պակաս է ցույց տրվել հարկվող օբյեկտը»: Հիշատակվում է, որ «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի համաձայն` ռեզիդենտների համար հարկվող օբյեկտ է համարվում ՀՀ տարածքում և նրա սահմաններից դուրս ստացվող հարկվող շահույթը։
Արձանագրվում է, որ գործին մասնակցող անձանց կողմից չի վիճարկվել այն փաստը, որ ակտում նշված անշարժ գույքը, այդ թվում նաև` շենքերն ու շինություններն օտարվել են հաշվարկ-հաշվետվություններում նշված գնով, որը պակաս չի եղել կադաստրային արժեքից։
Դատարանը, անմիջականորեն գնահատելով գործում եղած բոլոր ապացույցները կայացնում է վճիռ, որի համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Արաբկիրի հարկային տեսչության հայցը բավարարվում է մասնակի: Այսինքն՝ «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերությունից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ըստ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Արաբկիրի հարկային տեսչության կողմից կազմված ակտի, բռնագանձվում է ավելացված արժեքի հարկի գծով առաջադրված պարտավորությունը /58.946.845 ՀՀ դրամ/: Բայց ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Արաբկիրի հարկային տեսչության հայցը` մնացած մասով, մերժվում է:
Մասնակիորեն բավարարվում է նաև «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերության հակընդդեմ հայցը: Այն անվավեր է ճանաչում ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ Արաբկիրի հարկային տեսչության կողմից շահութահարկի գծով պարտավորության առաջադրումը: Իսկ «Էլեկտրաճշգրիտսարք» ԲԲ ընկերության հակընդդեմ հայցը` մնացած մասով, մերժվում է։

“Объективный” налог или размер имеет значение 11/21/2012   13:38  |  Аналитика
Арабкирская Налоговая инспекция Комитета по государственным доходам при Правительстве РА представила в суд иск против ОАО “Электроточприбор”, согласно которому по соответствующему акту просит взыскать с последнего 117.781.795 драмов.
Административный суд РА постановил выплатить данную сумму, но сторона ответчика подала встречный иск о признании недействительным или изменении  административного акта Комитета по государственным доходам, в результате которого в суде прояснились новые обстоятельства дела.
Эта история началась с того самого момента, когда ОАО “Электроточприбор” продало 2 расположенных по соседству недвижимых имущества с административным зданием, складом, насосной станцией и земельным участком. Коммерческая сделка, несомненно, состоялась. Но дело в том, что за этим непосредственно последовало поручение председателя Комитета по государственным доходам проверить правильность выполнения требований в соответствии с  законодательством, контролируемым налоговым органом.
И, действительно, выяснилось, что компания не представила информацию в налоговые органы о продаже недвижимости по цене, ею же установленной.
Для выяснения этой неизвестной детали, касающейся продажи, налоговая инспекция отправила запрос в ряд компаний, занимающих оценкой недвижимого имущества, которые в консультационном порядке предоставили информацию о реальной цене проданного компанией ОАО “Электроточприбор” объекта. Согласно этим данным, компания в договоре о купле и продаже указалa заниженную цену, в разы отличающуюся от реальной рыночной стоимости.
Приняв за основание информацию от третьего лица, руководствуясь соответствующими нормативно-правовыми документами и согласно установленному порядку, налоговый орган самостоятельно определил налоговые обязательства компании АОА “Электроточприбор”. В итоге получилась “кругленькая” сумма. Компания должна выплатить налог на прибыль и НДС, в общей сложности, сумму на 117.701.795 драмов.
А во встречном иске, компания ОАО “Электроточприбор” указывает на то, что инспекция не располагает какими-либо доказательствами, которые бы подтвердили  факт требования документа об оценке недвижимого имущества.
В ответ суд констатировал, что, если орган, осуществляющий проверки, не потребовал всю необходимую документацию, то возникает вопрос, каким образом налоговый орган подверг проверке документы по бухгалтерскому отчету компании и выявил в акте нарушения.
Одновременно суд констатировал, что директор компании в процессе инспекции не представил решение  Совета, поскольку и так ясно, что оно не существовало в момент ее проведения.
Кроме того, суд констатировал, что, по всей вероятности, недвижимое имущество было отчуждено по цене, в разы превышающей указанную стоимость, но компания с целью уклонения от налоговых обязательств, как в договоре, так и в отчете, представленном в налоговую инспекцию, указала цену,  существенно отличающуюся от ее рыночной стоимости.
Суд также упомянул целый ряд статей закона “О налогах”. Например, по ч. 1 ст.22 ответственность за правильный расчет, своевременную уплату налогов и соблюдение других налоговых обязательств несут налогоплательщики.
Помимо этого, упоминались также те статьи, которые в порядке, предусмотренном законом, на основании предоставленной третьим лицом информации устанавливают разницу в 20 и более процентов между реальной стоимостью и соответствующими данными отчета, представленными налогоплательщиком в налоговые органы. Такую разницу закон расценивает как существенное отклонение от правовой нормы. По этой части суд постановил, что вышеобозначенное отклонение наличествует.
Безусловно, зафиксировано еще и то обстоятельство, что отчуждение недвижимого имущества по цене ниже рыночной - законное право владельца, поскольку он может распоряжаться имуществом по собственному усмотрению. Однако суд одновременно отмечает, что в случае купли-продажи или других сделок, касающихся подобных объектов, “для аналогичных сделок в сопоставимых условиях ” налоговые обязательства соблюдаются,  исходя “из величины облагаемого налогом объекта”.
На основании этих и других доводов, где также упоминаются правовые аргументы, выраженные в соответствующих прецедентных решениях Кассационного суда от 30.11.2006, суд также констатировал, что встречный иск компании ОАО “Электроточприбор” и предъявленное ею требование явно безосновательны.
Однако в то же время суд отмечает, что сторона истца по части налоговых обязательств осталась верна требованиям законодательства и не допустила никаких правонарушений по налогу на прибыль. Что же касается налога на добавленную стоимость, то инспекция позволила незаконные действия в отношении компании, нарушив некоторые пункты законодательства и не имея никаких оснований, обложила ОАО дополнительными налоговыми обязательствами. Таким образом, по закону РА “Об акционерных обществах” определение цены входит в компетенцию Совета компании, а налоговая инспекция допустила нарушения в отношении ОАО, приписав компании дополнительные налоговые обязательства.
Суд, выслушав представителей сторон в результате всестороннего, полного и объективного исследования, пришел к заключению, что иск и встречный иск подлежат удовлетворению частично. А также констатировал, что для разрешения данного спора необходимо выяснить, на самом ли деле бухгалтерские отчеты, расчеты, налоговые декларации и другие документы и данные, предусмотренные налоговым законодательством, были неверно составлены или трактованы, и скрывалась ли истинная  сумма доходов от облагаемого налогом объекта. Упоминается, что, согласно статье 5 Налогового кодекса РА, для резидентов объектом налогообложения считается прибыль, получаемая на территории Армении и за ее пределами.
А также суд констатировал, что сторонами не оспаривался тот факт, что имущество, в том числе и здания, постройки, отмеченные в акте, были отчуждены по цене, указанной в отчете (расчете), которая не ниже кадастровой стоимости.
Суд, оценив все имеющиеся в деле доказательства, вынес решение, согласно которому, иск Арабкирской Налоговой инспекции Комитета по государственным доходам подлежит частичному удовлетворению. А именно: с компании ОАО “Электроточприбор” взыскать в пользу Арабкирской Налоговой инспекции Комитета по государственным доходам сумму налога на добавленную стоимость, указанную в обязательстве /58.946.845 драмов/. В остальной части иск признать необоснованным и отклонить.
Частично был удовлетворен и встречный иск компании ОАО “Электроточприбор”. Суд признал недействительными предъявленные Арабкирской Налоговой инспекцией  обязательства по части налога на прибыль. А встречный иск ОАО “Электроточприбор” в остальной части был признан необоснованным и отклонен.