Կենսաթոշակների գործով «Շենգավիթ-1» բաժանմունքի 7 աշխատակիցների վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատարան 11/21/2012   18:01  |  Քրեական խրոնիկոն
Կենսաթոշակների նշանակման և վճարման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների կապակցությամբ 2011թ. մայիսին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում ավարտվել է «Շենգավիթ-1» վճարային ծառայության` թվով 7 աշխատակիցների մասով նախաքննությունը: Նրանց վերաբերյալ գործն անջատվել է առանձին վարույթ և ուղարկվել Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն «Շենգավիթ-1» տարածքային բաժանմունքի պատասխանատու Ա. Գրիգորյանը, օժտված լինելով բաժանմունքի տեսուչ-վճարողների միջոցով կենսաթոշակների վճարման գործընթացը կազմակերպելու և ղեկավարելու լիազորություններով, պետությունից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ նախնական համաձայնության է եկել նույն բաժանմունքի տեսուչ-վճարողներ Է. Մաճկալյանի, Ա. Եղիազարյանի, Ս. Հարությունյանի, Կ. Պողոսյանի և Ա. Նիկողոսյանի հետ և 2006-2010թթ. ընթացքում յուրացման եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն:
Ըստ նախաքննության տվյալների` Ա. Գրիգորյանի հանձնարարությամբ վերոհիշյալ տեսուչները պարզել են հանրապետությունից բացակայող կամ կենսաթոշակների վճարային ցուցակներից չհանված հանգուցյալ կենսաթոշակառուների տվյալները և 2006-2010թթ. ընթացքում վճարային ցուցակներում կեղծելով այդ կենսաթոշակառուների ստորագրությունները` նրանց անվամբ անհիմն ելքագրել են իրենց վստահված կենսաթոշակների գումարները` Ա. Գրիգորյանի հետ խմբով յուրացման եղանակով հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի կենսաթոշակի գումարներ:
Իսկ նույն բաժանմունքի վճարող-տեսուչ Կ. Պետրոսյանը, իրեն վստահված կենսաթոշակների գումարներից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու դիտավորությամբ 2008-2010թթ. ընթացքում փաստացի չվճարելով կենսաթոշակի գումարները, բայց իր կողմից ներկայացված օրական հաշվետվություններում կենսաթոշակը վճարելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, ինչպես նաև տեղեկանալով կենսաթոշակառուների` հանրապետությունից բացակայելու մասին, կեղծելով վճարային ցուցակներում ընդգրկված այդ կենսաթոշակառուների ստորագրությունները` անհիմն ելքագրել է և յուրացման եղանակով հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի կենսաթոշակի գումարներ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` վերոհիշյալ 7 անձանց գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառվել է ընդհանուր 11 466 701 դրամի վնաս, որից նախաքննության փուլում վերականգնվել է 4 153 740 դրամ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ա. Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Ա. Եղիազարյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Ս. Հարությունյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Կ. Պետրոսյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Է. Մաճկալյանին. Ա. Նիկողոսյանին և Կ. Պողոսյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործն ուղարկվել Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
12:18 25/10/2012  |  Քրեական խրոնիկոնՇահումով խաղերի ապարատների ապօրինի շահագործման համար դատապարտվել է ազատազրկման
18:19 24/10/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀՀ գլխավոր դատախազն ու Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը քննարկել են համագործակցությանը վերաբերող հարցեր

“Мертвые души” и живые деньги 11/21/2012   18:01  |  Криминальная хроника
В управлении по особо важным делам Главного следственного управления полиции при Правительстве РА завершилось предварительное расследование по части 7 сотрудников платежной службы территориального отдела “Шенгавит 1”, проходящих по уголовному делу, возбужденному в мае 2011-го года по факту злоупотреблений в процессе назначения и выплат пенсий. Их дело выделено в отдельное производство и направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции административного района Шенгавит г. Еревана. Об этом «Pastinfo.am» сообщила Генпрокуратура РА.
В частности, согласно полученным в результате предварительного расследования фактам, ответственное лицо территориального отдела “Шенгавит 1” А. Григорян, наделенный полномочиями по организации и управлению процессом выплат, вступил в предварительный сговор с инспекторами-кассирами того же отдела: Э. Мачкаляном, А. Егиазаряном, С. Арутюняном, К. Погосяном и А. Никогосяном и при посредничестве последних с 2006 по 2010гг. совершил хищение государственного имущества в особо крупных размерах.
Согласно данным предварительного следствия, по поручению А.Григоряна вышеупомянутые инспектора-кассиры установили личности “мертвых душ”, имена которых еще числились в списках пенсионеров, и  на протяжении 2006-2010гг. подделывая подписи умерших, выписывали на их имя доверенные им пенсионные суммы.
А инспектор-кассир того же отдела К. Петросян, совершив хищение в особо крупных размерах доверенной ему суммы, на протяжении 2008-2010гг. фактически не осуществляя пенсионных выплат, но в ежедневном отчете представляя ложные данные, свидетельствующие об обратном, посредством подделывания подписи числящихся в списках пенсионеров, без всякого основания выписал и совершил хищение путем присвоения суммы пенсий в особо крупных размерах.
Согласно полученным в ходе предварительного расследования данным, в результате действий вышеобозначенных 7 лиц, государству был нанесен ущерб на сумму в общей сложности 11 466 701 драмов, из которых на этапе предварительного расследования удалось вернуть лишь 4 153 740 драмов.
На основании полученных доказательств А. Григоряну предъявлено обвинение по пункту 1 ч. 3 ст. 179 УК РА,
А. Егиазаряну по пункту 3 ч. 2 ст. 179 УК РА и по ч.1 ст. 325 УК РА,
А. Арутюняну – по пункту 2, ч.2, ст. 179 УК РА и по ч.1, ст.325 УК РА,
К.Петросяну - по пункту 1, ч.3 ст. 179 УК РА и по ч. 1 ст. 325 УК РА,
Э.Мачкаляну, А. Никогосяну и К. Погосяну – по пунктам 2 и 3, ч.2, ст.179 и по ч.1 ст.325 УК РА.
Уголовное дело направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции административного округа “Шенгавит”.