Երկքաղաքացիները կարող են կենսաթոշակ ստանալ նաև ՀՀ-ում 11/21/2012 11:37 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Համաձայն «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի, ՀՀ երկքաղաքացին ևս կենսաթոշակ ստանալու իրավունք ունի, եթե նա հաշվառված է բնակչության գրանցման պետական ռեգիստրում:
Այսինքն, եթե երկքաղաքացին հաշվառված է և բնակվում է ՀՀ տարածքում, ապա ՀՀ քաղաքացուն հավասար իրավունք ունի դիմում ներկայացնելու իր տարածքային սոցիալական ապահովության բաժին և ստանալու կենսաթոշակ:
«Թյուրիմացությունից խուսափելու համար ուզում եմ տարբերակել երկրների երկու խումբ:
Առաջինը այն անձինք են, ում երկրորդ քաղաքացիությունը այն երկրներն են, որոնց հետ Հայաստանի Հանրապետությունը կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում ստորագրել է միջպետական համաձայնագիր»,- ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետի առաջին տեղակալ Սմբատ Սաիյանը:
Դրանք ԱՊՀ և Բալթյան երկրների երկքաղաքացիներն են, ովքեր հանդիսանալով Հայաստանի հետ կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում միջպետական համաձայնագիր ստորագրած այլ երկրի քաղաքացի, չեն կարող կենսաթոշակ ստանալ միաժամանակ երկու երկրներից: Նրանք իրավունք ունեն դիմել և ստանալ կենսաթոշակ միայն այն պետությունից, որի տարածքում մշտապես բնակվում են:
«ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Իրանի, Իրաքի, Սիրիայի երկքաղաքացիները, անկախ իրենց երկրում կենսաթոշակ ստանալու փաստից, կարող են նաև Հայաստանում դիմել իրենց գրանցման տարածքի սոցիալական ապահովության պետական ծառայություն և ստանալ պետության կողմից հատկացվող բազային կենսաթոշակ, քանի որ այդ երկրների հետ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կնքել միջպետական համաձայնագիր»,- նշեց Ս. Սաիյանը:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում տեղ գտած փոփոխությունը, որն ուժի մեջ է մտել և գործում է 2012 թ.-ի մայիսի 5-ից, թույլ է տալիս նշված երկրորդ խմբի երկքաղաքացիներին դիմել տարածքային սոցիալական ապահովության պետական ծառայություն և ստանալ կենսաթոշակ:
Դժվար է ասել, թե օրենքում տեղ գտած փոփոխությունից քանի երկքաղաքացի է հասցրել օգտվել, քանի որ այս մասով դեռևս չկան վիճակագրական տվյալներ, բայց հիշեցնենք, որ մինչ այդ ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Ասիական մի շարք երկրների երկքաղաքացիները ևս կարող էին ՀՀ-ում կենսաթոշակի իրավունքից օգտվել, եթե այլ պետությունում կենսաթոշակ չէին ստանում:

Пенсионеры с “двойным гражданством” 11/21/2012   11:37  |  Информационная платформа
Согласно закону РА “О государственных пенсиях”, гражданин Армении с двойным гражданством имеет право получать еще одну пенсию, если он числится в Государственном регистре населения.
То есть, если человек с двойным гражданством зарегистрирован и проживает на территории Армении, то обладает равным с гражданином Армении правом подать заявление в отдел социального обеспечения по месту прописки с целью получения пенсии.
Во избежание недоразумений следует дифференцировать две группы стран.
"Первое – это те лица, которые являются гражданами тех стран, с которыми Республика Армения имеет межгосударственное соглашение в области пенсионного обеспечения”, -заявил первый заместитель начальника управления пенсионного обеспечения Министерства труда и социальных вопросов РА Смбат Саиян.
"Это граждане СНГ и Прибалтийских стран, которые, являясь гражданами другой страны, подписавшей с Арменией межгосударственное соглашение в области пенсионного обеспечения, не могут получать пенсию одновременно в двух странах. Они имеют право обратиться и получать пенсию только в той стране, на территории которой постоянно проживают.
“Двойные граждане” Европы, Ирана, Ирака, Сирии вне зависимости от того факта, получают ли они уже пенсию, могут и в Армении обратиться в Государственную службу  Социального обеспечения по месту своей прописки и получать выделенную  государством базовую пенсию, поскольку с этими странами Армения не заключала межгосударственного соглашения”, - отметил С. Саиян.
В законе РА “О государственных пенсиях”, изменение в законодательство РА, которое вступило в силу и действует с 5 мая 2012-го года, позволяет “двойным гражданам” вышеотмеченной  второй группы обратиться в Государственную службу  социального обеспечения и получать пенсию.
Сложно сказать, сколько людей с двойным гражданством успели воспользоваться этой поправкой в законодательство, поскольку по этой части еще нет статистических данных. Напомним, что еще до этого, “двойные граждане” США, Европы и ряда азиатских стран могли воспользоваться также правом на пенсию в Армении, если не получали ее в других странах.