ՄԻՊ-ը փորձելու է ուսումնասիրել 104 ցմահ դատապարտվածների գործերը 11/21/2012   19:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք հիմա ոչ թե փորձում ենք մարդասպանների, դաժան հանցագործություն կատարած մարդկանց համար լավ կյանքի հրաշալի պայմաններ ստեղծել, այլ փորձում ենք ստեղծել արդարացի համակարգեր, որպեսզի 18 տարեկանում մարդ սպանած անձնավորությունը մինչև կյանքի վերջ չհայտնվի բանտում և չհավասարվի նրա հետ,  ով 10 մարդու է սպանել նույն իրավիճակում: Այսօր այս մասին «Ցմահ դատապարտյալների հիմնախնդիրները» թեմայով հրավիրված միջազգային համաժողովի ընթացքում նշեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի Կարեն Անդրեասյանը, ավելացնելով, որ ցմահ ազատազրկվածներ իրենք էլ հասկանում են, որ պետք է լինի տարբերակված մոտեցում:
«Երբ մենք զրուցում էին ցմահ ազատազրկվածների հետ, նրանք ասում էին` ես արժանի եմ այս պատժին, բայց հարևան բանտախցում նստածը, ով 18 տարեկանում մեկ հանցագործություն է գործել, արժանի չէ, որ ամբողջ կյանքը կործանվի»,- նշեց Կ. Անդրեասյանը:
Ըստ նրա` մեզանում բացակայում է արդար տարբերակված մոտեցումը: Բայց հիմա քանի որ արդեն կա հասարակական պահանջ, քաղաքական որոշ գործիչների և ուժերի հետաքրքրություն, ՄԻՊ գրասենյակը փորձելու է անհատապես ուսումնասիրել 104 ցմահ դատապարտվածներից յուրաքանչյուրի գործը և միաժամանակ օրենսդրական հստակ առաջարկություն ներկայացնել:
«Երեկ ԱԺ-ում տեղի ունեցած խորհրդարանական լսումների ժամանակ տեսանք, որ վերջապես պատգամավորները համաձայն են լսել մեր առաջարկները: Մենք էլ փորձում ենք երկաթը տաք-տաք ծեծել ու արագ ներկայացնել մեր առաջարկները»: Կ. Անդրեասյանի խոսքով՝ նախագիծը գրելու համար երկու շաբաթը բավարար է:   «Բայց թե ինչքան ժամանակ կտևի, որ ԱԺ-ն ընդունի և իրականություն դարձնի այն` մեզանից կախված չէ: Եթե հասարակությունը հետաքրքրվի, ճնշի, քաղաքական գործիչները կշարժվեն, կշարժվի նաև իրավական համակարգը: Հուսանք սա մի դրամաշնորհ ով ծրագիր չէ, որի շուրջ աշխուժություն է առաջացել, մենք էլ ոգևորվել ենք: Եթե այստեղ ոչ ոք իր մտահոգությունը չի կեղծում` մենք կունենանք լուրջ հումանիստական զարգացումներ մեր երկրում»:
«Այսօրվա համաժողովը երեկվա խորհրդարանական լսումների ավելի փորձագիտական շարունակությունը կարծես լինի: Ես որպես Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամ` հետևողական եմ լինելու, որպեսզի այս խնդիրները լուծում ստանան»,- նշեց ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը` ընդգծելով, որ չի ցանկանում, որ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեն որևէ հանձնարարականում այս համատեքստում հերթական անգամ անդրադառնա Հայաստանին: Ն. Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպել  են ցմահ դատապարտյալների հետ. «Ինքս լրջագույն խնդիրներ եմ տեսնում: Մեր հանդիպումները պարբերական են լինելու, հատկապես զինծառայողների մասով: 15 զինծառայող դատապարտված են զինծառայության ընթացքում սպանությունների համար: Մեր հանձնաժողովի պատգամավորները հիմա զբաղվում են այդ խնդրով»:

Омбудсмен о проблемах пожизненно заключенных 11/21/2012   19:41  |  Лента новостей
Мы вовсе не пытаемся создать благоприятные условия для отморозков, но нами предпринимаются попытки по созданию справедливой системы, которая поспособствует тому, чтобы человек, совершивший в 18 лет убийство, не провел всю свою жизнь в тюрьме и не приравнивался бы к жестоким убийцам,  лишившим десятки людей жизни.
“Когда мы беседовали с пожизненно заключенными, они говорили, что они вполне заслуживают это наказание, но отбывающий в соседней камере свой срок 18-летний, который лишь раз оступился, не заслуживает такой суровой кары, которая поставит крест на его жизни”, - отметил К. Андреасян.
По его мнению, у нас нет справедливого дифференцированного подхода. Но теперь, когда есть общественное требование, заинтересованность некоторых политических деятелей и сил, институт омбудсмена попытается по отдельности изучить дело каждого из 104-х пожизненно заключенных и одновременно представить конкретное законодательное предложение.
“Вчера на парламентских слушаниях, мы, наконец, стали очевидцами того, что депутаты согласились выслушать наши предложения. А мы, следуя известной поговорке “куй железо, пока горячо”, поспешили представить их". По словам К. Андреасяна, уйдет всего две недели на написание проекта. Но сколько времени потребуется, чтобы НС приняло и ратифицировало его, это уже никак не зависит от нас. Если общественность проявит к этому интерес, окажет давление, политические деятели зашевелятся, сдвинется с мертвой точки и правовая система. Будем надеяться, что это не грантовая программа, вызывающая вокруг себя столько ажиотажа. Если все из здесь сидящих будут искренни в своих намерениях, то нашу страну ожидает  серьезное гуманитарное развитие”.
“Сегодняшний форум кажется этаким “экспертным” продолжением вчерашних парламентских слушаний. Я, как  член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы, буду проявлять последовательность, чтобы эти проблемы получили свое разрешение”,- заявила председатель постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС Наира Зограбян, подчеркнув, что не желает, чтобы комитет министров Европейского Совета в каком бы то ни было контексте в очередной раз упоминул бы Армению. Н. Зограбян сообщила, что они встречались с осужденными на пожизненное заключение. “Я не стану закрывать глаза на многие серьезные проблемы. Наши встречи будут периодическими, особенно, что касается военнослужащих. 15 военнослужащих приговорены за совершение убийства во время несения службы. Депутаты нашей комиссии сейчас занимаются этой проблемой”.