Քաղաքապետարանը անվճար կայանատեղիների իրավունքներ կտա որոշ անձանց 12/09/2013   10:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այն բանից հետո, երբ քաղաքապետարանի որոշմամբ մայրաքաղաքի փողոցները ներկվեցին կարմիր գծանշումներով`վարորդներին ահազանգելով, որ տվյալ տարածքում ավտոմեքենան կայանելու համար անհրաժեշտ է վճարել, քաղաքապետարանում էլ, պարզվում է նկատեցին, որ քաղաքում անվճար կայանման տեղ գրեթե չի մնացել:
Եվ ահա, քաղաքային իշխանությունը հիմա էլ որոշել է լրացումներ անել 1 տարի առաջ կայացրած այս որոշմանը:
Վաղը՝ դեկտեմբերի 10-ին, նախանշված ավագանու նիստի օրակարգում է նաև ծառայողական ավտոկայանատեղերի կազմակերպման կարգը հաստատելու մասին որոշումը:
Մայրաքաղաքի ղեկավարներն, ամենայն հավանականությանբ, այս ընթացքում բազմաթիվ բողոքներ են ստացել մի շարք գործարարներից ու նաև պետական մարմիններից, որ վճարովի ավտոկայանատեղիներից դուրս ավտոմեքենան կայանելու արգելքի պատճառով իրենց աշխատակիցներն ու հաճախորդները չեն կարողանում ավտոմեքենան կայանելու տեղ գտնել:
Ինչևէ, այս նոր որոշման նախագիծը ենթադրում է, որ իրավաբանական և ֆիզիկական անձինք կարող են դիմել քաղաքապետարան և համապատասխան պայմաններ ունենալու դեպքում որոշակի հատվածում անվճար կայանատեղի ունենալու իրավունք ստանալ:
Ի դեպ, այս կայանատեղիների տերերն իրավունք չեն ունենա գումար գանձել իրենց տարածքում կայանված ավտոմեքենաներից, բայց իրենք կորոշեն, թե որ ավտոմեքենան իրավունք ունի կայանել այդտեղ:

За ввоз запрещенных товаров на территорию стран ЕАЭС предусмотрена уголовная ответственность 11/18/2015   18:23  |  Информационная платформа
За ввоз запрещенных товаров на территорию стран Евразийского экономического союза предусмотрена уголовная ответственность.
Как сообщил сегодня на брифинге в Астане руководитель управления организации таможенного контроля Комитета госдоходов Министерства финансов РК Ержан Абдрахманов, за нарушение требований о ввозе запрещенных товаров на территорию стран Евразийского экономического союза предусмотрена уголовная ответственность, передает Kazakhstan Today.
"Дальнейший контроль осуществляет Комитет по защите прав потребителей. От 10 МРП и выше вплоть до уголовной ответственности", - цитирует Абдрахманова портал strategy2050.kz.
По его словам, Комитетом госдоходов идет постоянная переписка, под каждый вид товаров существует положение ввоза-вывоза и оговаривается, какие товары можно ввозить, какие - нет.
17:05 30/10/2015  |  Актуальная темаЦены на роуминг в рамках ЕАЭС в ближайшее время будут снижены в несколько раз – ФАС РФ